Metabolity ducha korábu pouště

Deset let

12. 1. 2019 0:44

Někdy v půlce března to bude deset let, co jsem po dlouhém období pochyb - a po přečtení Mertonova "Každý člověk není ostrov" a Berďajevovy "Filosofie svobody", co mě z těch pochyb na čas vyprostily (neptejte se mě čím, už si to vůbec nepamatuju) - začal psát dopis, který zahájil moje vstupování do kláštera. O dva nebo tři týdny později to bude deset let, co jsem se po několika nových začátcích dopsal k jeho stručné a jasné podobě, která pak nastoupila cestu poštou na "jeden kopec za Toužimí". Někdy v létě to bude deset let, co jsem do kláštera poprvé jel ne jako host, ale jako kandidát řeholního života. Někdy v září deset let, co byl v Čechách na návštěvě německý papež a ve Staré Boleslavi mezi českými poutníky i německá studentka teologie, tou dobou zahajující svůj roční studijní pobyt v Praze, zatímco já (papolatrie nikdy nebyla moje doména a ani dnes za papežskými cestami po světě nevidím - snad kromě diplomatického významu - nic moc víc) jsem místo účasti na papežské mši šlapal (poprvé a zatím naposled) sto kilometrů po Lužických horách. A někdy v říjnu nebo listopadu to bude deset let, co se na mém odhodlání připojit se k mnichům, kteří si každou namodlenou hodinu pečlivě zaznamenávají do notýsku a v každém zdrávasu dělají po "nyní" významuplnou pauzu, začaly ukazovat ošklivé trhliny.

Tedy ne že by něco z toho byla věc, jejíž výročí se sluší slavit. Ale je dobré občas si připomenout, jak nechutně jsem starej.

 

(To se jenom tak říká. Ve skutečnosti jsem starej rád.)

Zobrazeno 2978×

Komentáře

suposlav

Takže derby mezi trapisty a bundes frau o Tvé srdce skončilo remízou a ostrouhali oni, ona a konec konců i Ty. Jest tak?

dromedar

Trapisti ani "bundesfrau" k žádnému derby o mé srdce neměli v úmyslu nastupovat. Já jsem si příliš dlouho nemohl vybrat, o co vlastně hrát, a tak jsem pochopitelně ostrouhal. (Ale je pravděpodobné, že bych byl ostrouhal, ať bych si vybral jakkoli, protože na život v Novém Dvoře ani na ulovení "bundesfrau" jsem prostě neměl.)

dromedar

Hádat se nebudu.

dromedar

Teď koukám, že jsem titul Mertonovy knížky zkomolil, ale i po zkomolení je jasné, o kterou jde, tak to opravovat nebudu.

psycho-kat

A co teď dál? Btw. Zkusil jste se ještě někdy té frau ozvat?

dromedar

Dál jsem příslušníkem stavu staromládeneckého, považuji to za přiměřené tomu, k čemu se hodím a na jaké produkty bych rád shořel, a nemám v úmyslu nic na tom měnit.
"Frau" už dlouhá léta o žádný kontakt se mnou nestojí a je v tom dokonale důsledná, což mě samozřejmě mrzí, ale ne proto, že bych ji snad ještě chtěl mít za ženu.

Mindie

Zajimalo by me - jake to je, jit tu stovku takhle naraz?

dromedar

Únavné. Ale pamatuju si z toho už jen drobnosti. Každopádně to alespoň pro mě nemělo žádný přesah typu poznat Lužické hory nebo něco úžasného vidět - byl to jenom sportovní výkon. Kromě "šlapání" jsem na nic moc dalšího neměl kapacitu. (Což lidi, co se dálkovým pochodům věnují, snad můžou mít jinak, ale já jsem nikdy žádný sportovec nebyl a takováhle "mírná šílenost" mi stačila jednou.)

Klotylda

To by se jako ženatý snad dostal po shoření jinam?
Zpopelnění starého mládence je možná ekologicky výhodné, nebo to bylo myšleno jinak?

psycho-kat

@dromedar a proč Vás to teda mrzí? Člověk přece nemá být sám, není-li k tomu povolán nebo neuciniliz ho tak lidé. Pardon, ještě v případě, ze se tak narodil.

dromedar

@psycho-kat "není-li k tomu povolán"

to jste si to logion o eunušství poněkud přistřihla podle vkusu dnešní doby :)

dromedar

@Klotylda "přiměřené tomu, ... na jaké produkty bych rád shořel" bylo myšleno obrazně: co chci, aby po mně zůstalo, na co bych rád spotřeboval síly a čas svého života. V krematoriu samozřejmě shoří tělesná schránka ženatého i neženatého na to samé.

psycho-kat

@dromedar to jste si to logion o eunušství poněkud přistřihla podle vkusu dnešní doby :)

Poučte mě, jinak to neznám, neumím jinak přistříhávat. :)

dromedar

Mt 19,12: "Někteří nežijí v manželství, protože jsou k tomu od narození nezpůsobilí; jiní nežijí v manželství, protože je nezpůsobilými učinili lidé; a někteří nežijí v manželství, __protože se ho zřekli__ pro království nebeské. Kdo to může pochopit, pochop."

O nějakém povolávání ani slůvko.

To nebudiž čteno jako tvrzení, že něco takového dělám. Já jsem (pokud někdo považuje za užitečné uvažovat v tomhle schematu) spíš něco mezi "nezpůsobilí od narození" a "učinili lidé", přičemž mezi ty "lidi" bych musel být započítán i já sám. Srov. https://dromedar.signaly.cz/1612/podporovat-rana-povolani

Klotylda

A co by tedy jednou mělo zůstat?

suposlav

Předpokládám, že autor by rád, aby po něm zůstalo "označení jeho blogu" :-)

dromedar

Zůstat by měl český antifonář (příp. alespoň monumentální trosky tohoto podniku, ale zatím stále doufám, že dopadne ne-úplně-troskově) a trocha tak či onak tematicky souvisejícího nasysleného vědění.

Kollenka

Hele, já nevím, jestli vás to potěší anebo aspoň rozesměje. Ale mám jednoho moc dobrého kamaráda. Skvělý člověk to je. Starý mládenec. Jednou mi vyprávěl, jak byl se svým známým a jeho dcerou. Představte si takovou tu všetečnou, všeznalou holčičku. A ta mu povídá: Strejdo, ty máš děti? - Ne. - Holčička se zamyslí: Tak jsi kněz? - Ne. - Tak co jsi? - A než se kamarád zmohl na slovo, holčička si sama odpoví: Ty jsi lempl!

No nejsou ty děti někdy k sežrání?

Mimochodem, já její názor nesdílím :)

dromedar

Je takové ne zcela fér, že zatímco starých panen bylo vždycky dost (i když je pravda, že širší rodina už po dvě generace žádnou nevyprodukovala - to jde na vrub snad hlavně klesající porodnosti) a není nouze o příklady "zdařilého staropanenství", starý mládenec se v rámci naší širší rodiny ocitá (jenom) ve společnosti "strejčka Frantíka". A strejček Frantík (myslím, že to byl bratr prababičky Jeřábkové z Kladna), to byla existence! :)

Klotylda

To Kollenka: to jsi drsná, bych žádala omluvu, být to moje dítě, školy zatím asi nepovinné, někdy i dospělí mají toto černobílé vidění

suposlav

Osobně jsem se nejvíc vyděsil před cca 8-mi lety, když jsem pracoval na Proglase a bydlel v Brně u babičky, tak jednoho krásného letního odpoledne jsem seděl vyvalen v křesle a sledoval fotbal. V jedné ruce lahváč nevalné kvality za cenu nižší než záloha na láhev a v druhé ruce ovladač. Při slovech: "Kurník, běhejte trocha!" jsem se zarazil, neb ač mi bylo pouhých 26, splnil jsem do puntíku roli vyžitého starého mládence/životem znaveného fotříka, oba ve věku 65 + :-)

dromedar

@Klotylda a já být ten "strejda", dobře bych se bavil :)

psycho-kat

@dromedar
A strejček Frantík (myslím, že to byl bratr prababičky Jeřábkové z Kladna), to byla existence! :)

Nenapínejte nás!

dromedar

@psycho-kat Strejčka Frantíka umí správně vyprávět jenom babička, protože (narozdíl ode mě je dobrá vypravěčka a) jediná ho ještě pamatuje.
Žil ve společné domácnosti se svou (rovněž neprovdanou) sestrou, docela dlouho obývali jedno patro v domě své sestry provdané a jejího muže (t.j. mých praprarodičů). S domácími se navzájem neměli moc rádi a i ta staromládenecko-staropanenská domácnost byla sama o sobě dost konfliktní. Nevím, jestli měl nějaké řemeslo, ale každopádně se žádnému soustavně nevěnoval a zkoušel kde co (provozovat stánek se zmrzlinou, hospodu v Buštěhradě, ...) a zpravidla to dovedl ke krachu. Nějakou dobu měl působit u četnictva. V soukromí to byl kutil specialisující se (vedle zarputilé snahy sestrojit perpetuum mobile) především na konstrukci

dromedar

monstrózních předimenzovaných kamen.

psycho-kat

@dromedar .. ááááchchchch ... to je ovšem nádhera, ba přímo postavička do Četnických humoresek! Zajisté se za Vás před Tváří přimlouvá!

dromedar

Já jsem vnuk parchanta parchanta jeho zasraný sestry, takže na tu přímluvu bych dvakrát nespoléhal :) (Zapomněl jsem zmínit, že strejček Frantík s tetou Nevím-jak-se-jmenovala-protože-to-nebyla-tak-malebná-postavička byli prý hodně sprostí.)

dromedar

Ech, ujela mi ruka. Ve skutečnosti jenom "vnuk parchanta".

Klotylda

Jo, František _

Zobrazit 32 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio