Metabolity ducha korábu pouště

Povolání, ne tak docela Boží

19. 5. 2015 12:01
Rubrika: O světě | Štítky: povolání

"To je velice pěkné, že se budoucí kněží zajímají o dějiny liturgie!"

"No, možná zajímají, to nevím. Já nejsem budoucí kněz."

"Hm? Takže vy studujete teologii jako laik? Ale ... to byste se měl vážně zamyslet! Jen pomyslete, co s církví bude, až odejde stará generace, jako tady pan profesor (hlavou kývne směrem ke dveřím do vedlejší místnosti). A vy jste mladý, svobodný, máte blízko k liturgii, ..."

Kdyby ve mně ten člověk tolik zainteresovaný na doplňování stavu diecézního kléru vzbuzoval trochu víc důvěry, možná bych mu řekl, že když chce Pán někomu dát poslání, vybaví ho k tomu alespoň minimálními předpoklady přirozenými i nadpřirozenými - a že mě vybavil k lecčemu, ale rozhodně ne k řízení čehokoli, natožpak církevní obce, a k obsluhování klientely složené převážně z žen; konečně, že by si, ať je nedostatek kněžstva jakýkoli, těžko někdo (kromě novinářů a nepřátel církve) přál mít na faře sexuálního devianta.

"Když chce Pán Bůh někoho k něčemu povolat, dá mu to vědět tak, aby to povolanému bylo srozumitelné. Na tom se shodneme? - Pak možná máme podle jeho soudu kněží dost. A co že jste se vlastně nestal knězem sám?"

1. Když někoho k nějaké službě povolává Hospodin, má, většinou narozdíl od horlivých věřících, pokoušejících se o totéž, tu výhodu, že povolávaného dobře zná. 2. Když se pořád dokola usilovně modlíme "za nová kněžská a řeholní povolání", není to vnucování vlastních představ Pánu Bohu? Nedává on povolání právě tolik, kolik chce dát, tehdy a tam, kdy a kde je chce dát, a dost na to, aby to církvi stačilo k životu?

Sdílet

Komentáře

VeronikaN omlouvám se za tykání, mám v tom někdy chaos!! :)

dromedar V odpovědi na nepřímou výzvu "ukazovat lidem s problémy, že nejsou lůzři, že vždy je tu naděje, že můžou žít smysluplně," jsem zamlčel, že kdybych se o něco takového pokoušel, byl bych kazatelem, který sám nevěří ve spásu, kterou káže.

Ukazovat lůzrům, že nejsou lůzři, je nesmysl. A ona "naděje, že můžou žít smysluplně," je cosi tak vzdáleného, neurčitého a vposledku nereálného, že bych se neodvažoval komukoli ji nabízet.

Zkrátka, takováhle "evangelia" nikdy nikomu hlásat nebudu.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio